• section 0

    BURNSIDE HIGH SCHOOL STAFF

    2017

    TEACHING STAFF

    Principal 

    Mr P M Holstein BSc

    Second Principal 

    Mr R R Barnett MA BA (Hons) 

    Divisional Principals:

    Miss S M Baldwin MA (South Division)

    Ms S P Goodman MEd (West Division)

    Mr M White BCom (North Division)

    Assistant Principal:

    Mr A W Robertson BSc (Senior Division)

    Faculty Heads:

    Mr J H F Creighton BSc (Technology)

    Mr D R Findlay BPE (Physical Education & Health)

    MR C L Green BPR & TM MEd (Hons) (Social Science)

    Mr M Greenslade M.Ed(Dist) BA CertCounsMNZAC (Student Support)

    Ms E J Harrison PGDA BA (English)

    Mr G P Hurley B Mus (Hons) (Creative Arts)

    Miss R T O’Loughlin BSc (Hons) (Science)

    Mr M R Paull BSc (Hons) (Mathematics)

    Ms C Prasertdee BA (Japanese) MIA (Languages)

    Deans:


    Ms P J Olds BA (Hons) (Senior Division)

    Ms S M Reid BA (Senior Division)

    Mrs C J Veatupu ACTD NZDipSpecSubjs(Sec) (North Division)

    Miss E Ryder BA (North Division Assistant)

    Mr J Calvert BSc BA (Hons) PhD (North Division Assistant)

    Mrs K A Hunt BA (West Division)

    Mr D Bond BA (West Division Assistant)

    Mrs AA Hennig BA MA GDipTchLn (West Division Assistant)

    Mrs K E Aburn BA (South Division)

    Mr R J McBrearty BCom (South Division Assistant)

    Mr M T Crosby BA (South Division Assistant)

    ESOL:

    Mr J R Gerve MA(Hons) CertTESOL (HOD)

    Mrs S L Lim BTchLn ACTD CertTESOL(Dist) NZDipSpecSubjs(Sec)

    Mrs C Forde BSc

    Mrs K M McTavish BA 

    Mrs J Wattchow BA

    Mrs E H Wright BA DipTESOL

    Mrs N P C Wu BA(Hons) DipTESOL MEd(Counselling)


    FACULTIES:


    Creative Arts:

    Mr G P Hurley BMus (Hons) (HOF, HOD Dance)

    Ms F J Dwyer BFA (Assistant HOD Visual Arts) (Photography)

    Ms K Olliver BA (HOD Drama)

    Mr C Hood BMA (Assistant HOD Music)

    Miss G Payne BA(Hons) (HOD Dance)

    Mr C Petch GRNCM PPRNCM (HOD Music) (Music Performance)

    Mrs V L Sandes BFA (HOD Visual Art) (Sculpture)

    Miss U Bashford BFA(Hons) (On Leave 2017)

    Ms J L Braithwaite MA(Hons)

    Mrs S M Delaney BFA

    Miss S A Higginson BA(Hons)

    Miss J Johnstone BFA

    Mrs C Koning-Dell BA (Hons) GDip

    Ms VA Mentink BA DipTSN CELTA TIC(Art History)

    Mr C Oswin BMus (Arts) GDipTchg

    Mrs E K Payne BAF (Hons) BAD GDipTch Ln

    Mrs S L Peck BPA

    Mr N Pickard Q.S.M BA Hons French, BA Ed DipEd

    Ms H M Renaud BMus Hist. & Lit. DipExMus MMus

    Mr R Tellick MA BA (Hons)

    English:

    Ms E J Harrison PGDA BA (HOF)

    Mrs J G Johnson BA CertTESOL (Assistant HOF)

    Ms D Matheson BA P.GDip Guidance (Assistant HOF) 

    Mrs E H Thwaites BA(Hons) (TIC Junior English)

    Ms V A Mentink BA DipTSN CELTA TIC(Art History) 

    Mr C N Boje BA (On Leave 2017)

    Ms S Briggs BA

    Ms T Burgess BA GradDipTchLn

    Ms R Craig BA (TIC Media Studies)

    Mr D Deavol BA

    Ms K E Healey BA (Hons) MA

    Mrs AA Hennig BA MA GDipTchLn

    Miss R J Heta BA (Hons) GDipTch GDipArts

    Miss A J Hubbard BA GDipTchLn CELTA

    Mrs R Keir BA

    Mrs J R Kleinpaste BA

    Ms P J Olds BA(Hons)

    Mrs A V Provis BA (Hons) MA

    Ms S M Reid BA

    Mr M P Rowe BA GDipTchg

    Miss E Ryder BA

    Miss P M Tran BA GDipTchLn

    Miss R L Willy BA GDipTchg

    Languages:

    Ms C Prasertdee BA (Japanese) MIA (HOF)

    Ms C M Currie BA CertTEFLA (European Languages)

    Mrs A L James BA (Te reo Maori)

    Mrs A Boyle BA TEFL

    Mr M T Crosby BA

    Mr K S Grounds

    Mrs R J Moreno BA GDipTch

    Mr K Wagner MA BA (Pasifika Co-ordinator)

    Mrs B J Wiltshire BA MA(Hons) DipTchSpecNeeds

    Mathematics:

    Mr M R Paull BSc(Hons) (HOF)

    Mrs S M Pooch BEd (Assistant HOF) 

    Mr P F Weusten BSc Senior Mathematics (TIC Calculus)

    Mr H Addison BSc

    Mrs R Baird BA

    Mr J Calvert BSc BA (Hons) PhD

    Mrs K C Given BSc

    Mr R Lightfoot BA DipSpecEd

    Mrs R Martin BSc

    Mrs A C Middelkoop BSc

    Ms A Neiman BCom

    Mr P A Osborne BSc (Hons)

    Ms M Richards BSc 

    Mrs S Risbridger BSc

    Mr T Schumacher BA(Hons) (Data Analysis and Systems Administrator)

    Mr M F Summerfield BSc

    Mr K Wagner MA BA (Pasifika Co-ordinator)

    Mr B G Warren BSc DipEd

    Mrs J Wattchow BA

    Mr J Wilkes BSc

    Mr D R Williams BSc

    Ms Y Zhang BSc(Physics) GDip Sci 

    Physical Education and Health:

    Mr D R Findlay BPE (HOF)

    Mrs E K Davison BRM (Assistant HOF - Health)

    Mr S Manners Ba (Hons) (Assistant HOF - PE)

    Mr B H Christeller MA(Applied) DipPE (Outdoor Education)

    Mr S D Ryburn BEdPE (Sports Leadership)

    Mr W B Boyd DipPE

    Miss C M Foden BEd (On Leave 05/04/17 - Term 2,3,4)

    Mrs C J Jellyman MSc BEdPE  

    Miss N L S Jennings BEdPE (On Leave 2017)

    Ms C J Phillips BPR & TM GDip Tch & Ln Cer Fitness Industry Training

    Mrs A E Prosser BEdPE GDipTchLn

    Mrs K M  Sharapoff BPE DipEd

    Miss N A Symons BEd GDipTchLn

    Mrs A J Taylor BEdPE (On Leave Term 1 & 2 2017)

    Mr W T Taylor DipPE

    Miss H M Townsend BPE(Hons) 

    Miss O M Wells BEdPE

    Science:

    Miss R T O’Loughlin BSc (Hons) (HOF Science)

    Mrs S M Porter BSc DipSci (Assistant HOF - Biology)

    Mr N L Roberts BSc (Assistant HOF - Chemistry)

    Mr J I Watson BSc BCom (Assistant HOF - Physics)

    Mr H D Cattell BHortSci (Horticulture)

    Mr C P Bath-Risbridger BSc (Electronics)

    Miss P M Collins BEd

    Mr F J Cresswell BSc GDipTchLn

    Mrs C Forde BSc

    Mrs C E Fyfe BSc (On Leave 2017)

    Ms J M Galloway BSc

    Mrs N Hawke BSc PGDipSci

    Mrs K A Hunt BA

    Mr C P Johnston BSc 

    Mr G L Knight BSc

    Mrs S J G Lerm BSc

    Mrs LJ Parrett BSc

    MIss E G Prentice BSc (Hons) GDipTchLn

    Mrs M D Reid BSc PGDipSci MA

    Mr A W Robertson BSc

    Miss K Robison BSc

    Mr A K Smythe BSc 

    Mrs R A Stidder BSc 

    Mrs C E Wichman BSc DipSci

    Mr R Wiltshire BSc DipSci

    Social Sciences:

    Mr C L Green BPR & TM MEd (Hons) GDipTchLn (HOF)

    Mr S E Coster BPR & TM GDip BPR & TM GDipArts (HOD History)

    Mrs G G Fernandez BA CertManag (HOD Classical Studies)

    Mr R P Hughes MCom(Hons) (HOD Commerce)

    Ms D M Lee BA CertTESOL (HOD Geography & Tourism)

    Miss C L Barker BCom

    Mr D Bond  BA

    Mrs N L Brouwer BSc (Library)

    Mr D J Duffy MA(Hons)

    Ms C M Harrington ACTD TTC

    Mr J C Land BA(Hons)

    Mr R J McBrearty BCom

    Ms L A McLachlan BA Post Grad Dip Ed (Distinction) MEd (First Class Honours)

    Mrs S E Maguire BA (TIC Library) (On Leave 2017)

    Miss A M Muir GDipTchLn

    Mrs L O'Mahony BA BCom

    Mr C Oswin BMus (Arts) GDipTchg

    Mr G E Pickering BA BSc MBA

    Mr C Poole Smith BA (Hons) GDipTchg 

    Mrs J E Small BA (Legal Studies)

    Mr M J Terry BCom 

    Miss K Warnock BA

    Student Support:

    Mr M Greenslade M.Ed(Dist) BA CertCounsMNZAC (Senior Division) HOF

    Mrs J M Doogan BA DipCom DipTchg (HOD Careers and Transition)

    Mrs R A Stevenson BA BTchLn DipSTN (HOD Learning Support)


    Guidance:

    Ms R M Cave MEd (Counselling)(Hons) Grad Dip Arts(Human Services)(Dist) Lth, PMNZAC (South Division)

    Mr G S King BA(Hons) BD(Dist) PhD MEd (Dist) Cert.Counselling (West Division)

    Ms L Oskam BTchLn (North Division)

    Mr D Phipps BA (Psychology) 

    Miss N G S Indugula (Intern)

    Ms D Swaine (Intern)




    Learning Support

    Mrs B S Wylie BEd DipTchg (Mentor for Students with Specific Learning Needs)

    Mr F Sharpe


    Teacher Aides:

    Mrs M P Clark BA DipTchg

    Mrs J Cloake 

    Ms J F Dodgson TTC

    Mr J Lucas DipTchg

    Mrs K Marston BA

    Mrs K J Murphy BSci (Hons)

    Miss C Neave

    Miss C Poinga

    Mrs J F Preddy 

    Ms J A Reid

    Miss H Wakelin BA Cert.Business Administration (Correspondence Supervisor)

    Mrs G D Wisker

    Miss L E Wood



    Transition and Careers

    Mrs K E Aburn BA 

    Mrs N J Brown (STAR & STP Programmes Assistant)

    Mrs C M Dyer (Careers Assistant)

    Mrs R Mountstevens (Gateway Co-ordinator)

    Mrs L Sinclair (Careers Administrator)

    Technology:

    Mr J H F Creighton BSc (Digital Technologies) (HOF)

    Mr C Burr NZDipSpecSubj(sec), PGDipEd(Literacy), MEd(Hons) (Assistant              HOF Technology)

    Mrs D Jarrett Dip HSC (Assistant HOF Technology)

    Mr N R Sandes BCA BTCHLN (Assistant HOF Technology)

    Mr JJ Campbell BA

    Mr R Capaldi BSc Hons PGCE

    Ms S Consedine MEdl Dip.Tchg NZDipSpecSubjs

    Mr R M Currie Gdip (Engineering) GDipTch

    Mr S Dunford BSc Grad.Dip.Tchg(Sec)

    Mrs K Dunn BEng (Hons) PGDipEd(e-learning and Digital Technologies)                     MEd (First Class Honours)

    Mrs K L Hanley BApM (On Leave Term 1 - June 2017)

    Mr P Hogan  B.Tech(ed)

    Mr S Leary G.DipTchLn BPR & TM Ad Dip CAD

    Mr P C Maher NZCB NZDipSpecSubjs(Sec)

    Miss C March BA (Hons) PGCE 

    Mr S G Rodkiss BEd PE (Hons) PGC (AP)

    Mrs A M Searle BHSc DipTch

    Mrs C J Veatupu ACTD NZDipSpecSubjs(Sec)



    SUPPORT STAFF

    Principals’ Secretary:

    Mrs M E van Vuuren

    Facilities Mgr:

    Mr W Lauder

    Business Manager:

    Mr T Music MBA BComm

    Finance Assistants:

    Ms S Forman (Assistant Accountant)

    Mrs S McCabe BA (Senior Accounts Administrator)

    Network Manager:

    Mr A P Godfrey BE DipTchg CNA

    Mr D N Sutton (Assistant)

    IT Support:

    Ms H K Crosby

    Mrs K Maguire

    Mr P C Scott CBC CNA

    Qualifications and Assessment Manager:

    Mrs S M Kamariera 

    Mrs J E Lowes BSc GDip Tchg (On Leave Term 1 - June 2017)

    Personnel Administrator:

    Mrs M Ralfe

    Mrs V Weir (Assistant)

    Enrolment/Publicity Officer:

    Mrs B Shaw

    International Student Director:

    Mr C Rosengrave B.Jap G.DipTchLn

    International Student Administrator:

    Mrs S M Warnock 

    International Sports Director Ruby

    Mr M Ealey

    Homestay Co-ordinator:

    Mrs D G George

    Mrs K S Dillon (Assistant)

    Mrs M Ealey (Rugby)

    International Marketing:

    Mr C Rosengrave B.Jap G.DipTchLn (Academic)

    Mr M Ealey (Rugby)

    International Receptionist:

    Mrs K S Dillon 

    Library Manager:

    Ms S Stanley-Boden BA

    Librarian:

    Mrs A Boardman Dip ILS

    Library Assistants:

    Mrs H Grinter Cert Lib Studies

    Mrs H A Wilson Higher National Diploma Business and Finance

    Office:

    Mrs K M Campbell (Attendance)

    Mrs J A Cook (Communications/Receptionist Thur-Fri)

    Mrs J A Davies (Database Administrator)

    Mrs A M Holmes (Aurora Booking Administrator/Word Processor)

    Mrs W S McWhinnie (Attendance)

    Mrs V H Morris-Williamson (Reprographics)

    Mrs L R Preston (Sick Bay)

    Mrs J M Rea (Communications/Receptionist Mon-Wed)

    Mrs B A Smales (Office Manager/Cashier)

    Arts Co-ordinator:

    Miss H Wakelin BA Cert.Business Administration

    Music Library:

    Mrs R J Doig

    Music Tutors:

    Mr C Ballara

    Mrs R J Doig

    Mr J P Robinson

    Sports Co-ordinators:

    Mrs T A Smith

    Mrs T C Taylor

    Technicians:

    Miss A Cook (Home Economics)

    Mr S R Entwistle (Technology) Dip.Tchng Trade.Cert Carpentry

    Mrs R Fernando (Food) BA

    Mr G N Johnson (Audio-Visual/Electronics)

    Ms J McCone (Science)

    Mrs L M McNabb (Science) BSc MSc

    Mrs S L Tellick (Art)

    Cultural Support:

    Mr K Wagner MA BA (Pasifika Co-ordinator)

    Miss W F T Burfield-Tatofi (Pasifika Support Worker)

    Miss S M K McNeill (Maori Youth Mentor)

    Learning Centre Administrator:

    Mrs A J Peet

    Teacher Aides (ESOL):

    Miss A Berry

    Mrs R O'Brien 

    Ms EA Reid BAM CELTA

    Youth Workers:

    Paul Holmes (Team Leader)

    Josh Olds (Team Leader)

    Nathalie Harrison

    Nathaniel Loong

    Alexandra O'Brien

    Jack Sandes 

    Caretaker:

    Mr D M Reynolds

    Grounds:

    Mr S Cable

    Mr D V Lewis

    Mr W E McJarrow

    Maintenance:

    Mr R Denny

    Staffroom and Uniform Shop:

    Mrs J A Cook

    Mrs S G Williams





(There are no discussion topics yet in this forum)