Topic outline

  • General

    Board of Trustees and Staff Lists

    • Topic 1

      BOARD OF TRUSTEES  
      Chairperson:                           

      Mr R Carruthers MCom ACA

      Dr J Coughlan MBCh FRNZ CGP MBA MPH (Harvard)

      Mr P O’Flaherty MBA (Deputy Chairperson)

      Mr C Breurkes 

      Mrs S McAuley B.Com CA

      Mr B Mikaera LLB

      Mr P Dean

      Mrs B Shahtahmasebi BA (Hons) PhD ALIANZA

      Principal: Mr W J Maguire BA (Hons)
      Second Principal: Mrs S M Sidaway BA
      Staff Representative: Mr G Knight
      Student Representative: Mr Daniel Coats
      Secretary: Mrs N Lyttle
       
      • Topic 2

        TEACHING STAFF  
        Principal: Mr W J Maguire BA(Hons)
        Second Principal: Mrs S M Sidaway BA
        Divisional Principals: Mr R R Barnett MA BA (Hons) (South Division)
        Mr T M Grocott BA PGDip Ed (Leadership) ( North Division)
        Mrs C E Ussher MA(Hons) LTCL (West Division)
        Faculty Heads: Miss S M Baldwin MA (Hons) (Social Science)
        Mr R H Christeller MA (Applied) DipPE (Physical Education)
        Ms E J Harrison PGDA BA (English)
        Mrs L J Holroyd TTC HEc (Applied Technology)
        Mr G P Hurley B Mus MEd (Creative Arts)
        Mr R R Paull BSc (Hons) (Mathematics)
        Ms C Prasertdee BA (Japanese) MIA (Languages)
        Mr A W Robertson BSc (Science)
        Deans: Mr M F Summerfield BSc (Senior Administrator)
        Mr J C Land BA (Hons) (Senior Division)
        Ms S M Reid BA (Senior Division)
        Mrs C J Veatupu ACTD NZDipSpecSubjs(Sec) (North Division)
        Ms J Collins BA (North Division Assistant)
        Mr D J Thompson BA(Hons) (North Division Assistant)
        Mrs K A Hunt BA (West Division)
        Mr R J McBrearty BCom (West Division Assistant)
        Ms P J Olds BA (West Division Assistant)
        Mrs K E Aburn BA (South Division)
        Mrs S M Delaney BFA (South Division Assistant)
        Mrs R A Stidder BSc (South Division Assistant)
        Guidance: Mr N R Coster BSc Dip Ed DipEd(Counselling) (Senior Division) (HOD)
        Ms S Dixon DipPE DipEd (Counselling) DipAlcDS (South Division)
        Mr M J Greenslade MEd(Dist) BA (West Division)
        Mrs M Wheeler MA (Hons) DipEd(Counselling) DMH (North Division)
        Mr M W Bartlett BA (Careers and Employment Co-ordinator)
        Mrs J A Theelen BA (HOD Transitional Pathways)
        Mr J D Willis BSc DipEd (Counselling) (STAR Co-ordinator)
        ESOL: Mr J R Gerve MA(Hons) CertTESOL (HOD)
        Mrs S L Lim BTchLn ACTD CertTESOL(Dist) NZDipSpecSubjs(Sec)
        Mrs K M McTavish BA
        Mrs S A Newton DipPE CertTESOL
        Mrs E H Wright BA DipTESOL
        Mrs N P C Wu BA(Hons) DipTESOL MEd
        Learning Support: Mrs R A Stevenson BA BTchLn DipSTN (HOD)
        Mrs L R Frame BPE
        Mrs M C E Ridley BA
        Miss A M F Stewart BSc
        FACULTIES:  
        Applied Technology: Mrs L J Holroyd TTC HEc  NZDipSpecSubjs (HOF)
        Miss J M Cosgriff BCApSc (Food Technology)
        Mr J H F Creighton BSc (Digital Technologies)
        Mr K G Fraser AdvTC WWTC NZDipSpecSubjs(Sec)
        Mrs V J Gough-Jones BSc BEd DipDat DipIT TTHED MTchLn
        Mrs S V Gray HDipTchg
        Mrs K L Hanley BApM(Food & Beverage)
        Mrs D A Jarrett DipHSc (Food & Nutrition, Home Economics)
        Mr P C Maher NZCB NZDipSpecSubjs(Sec)
        Mr B McHugh BICT
        Ms H D McLean BSc DipEd GradDipAppComp
        Mr P A Merrifield NZDipSpecSubjs(Sec)
        Ms M R O’Brien NDBE NZDipSpecSubjs(Sec)
        Mrs E J Phillips NDBE NZDipSpecSubjs(Sec)
        Mr L R Poole NZCQS
        Ms M A Ross DipHSc DipEd CertTESOL BEd
        Mr N R Sandes BTchLn HCITB DipCkg NZDipSpecSubjs(Sec)(Hospitality)
        Mrs J W Speedy MIPS TDipPS GDipICTEd
        Mrs C J Veatupu ACTD NZDipSpecSubjs(Sec)
        Creative Arts: Mr G P Hurley BMus MEd (HOF)
        Miss U Bashford BFA(Hons)
        Mr S G Beardsley BFA
        Ms J L Braithwaite MA(Hons)
        Miss J R Budd BEd(PE) SPDipJazz
        Mrs S M Delaney BFA
        Ms F J Dwyer BFA (Photography)
        Mrs E J Kneller BA(Hons) (Drama)
        Miss S A Higginson BA (On Leave)
        Ms H M Renaud BMus History & Literature DipExMus MMus(Music)
        Mr C Petch GRNCM PPRNCM (Music Performance)
        Ms C H Saunders BEd(PerfArts)
        Mrs V L Sandes BFA (Sculpture)
        Ms N Shanley BA (Visual) (Art)
        Miss K E Sullivan BPE(Dance)
        Mr R L Tellick DipFA BFA
        Mr B D Truman BA BTheol PGDipArts
        English: Ms E J Harrison PGDA  BA (HOF)
        Mr C N Boje BA
        Mrs V J Bradfield BA PGDA
        Mr D E Brenssell BA Dip AudioE&MusProd
        Ms S Briggs BA
        Mrs T M Burgess BA (Media)
        Ms J Collins BA
        Mr R Duff BA ATCL(on Leave)
        Mrs C L Farr BA
        Ms P A Henderson BA GradDipMgt PGDipEd
        Mrs E M Jakes BA
        Mrs E L Joel MA(Hons)
        Mrs J G Johnson BA CertTESOL
        Mrs J R Kleinpaste BA
        Ms D S Matheson BA PGDG Cert TESOL
        Ms K R McColl BA
        Ms V A Mentink BA DipTSN CELTA
        Mr B M Milligan BA
        Ms K V Murnane BA (Media)
        Ms P J Olds BA(Hons)
        Ms S M Reid BA
        Mrs D M Rowley BA LTCL(Library)
        Mrs E H Thwaites BA(Hons)
        Languages: Ms C Prasertdee BA (Japanese) MIA (HOF)
        Mrs A Boyle BA TEFL
        Mrs M Craw BA
        Mr M T Crosby BA
        Ms C M Currie BA CertTEFLA
        Mrs A L James BA
        Mr E N Pickard BA DipEd
        Mathematics: Mr M R Paull BSc(Hons) (HOF)
        Mr C H A Botur BSc
        Mr D Campbell BSc(Hons)
        Mrs S C Cloughley-Dalzell BSc (Hons)
        Miss S J M Couper BSc
        Mrs K C Given BSc
        Dr J K Holden PhD(Stats) BSc (Hons)
        Mrs S A Lavender DipPrimaryEd
        Mrs A C Middelkoop BSc
        Mrs S M Pooch BEd
        Mrs S E Robinson BCom (On Leave)
        Mr D J Rodda BSc BCom
        Mr K A Rodgers BSc (Hons)
        Mr T P Schumacher BA(Hons)
        Mr M F Summerfield BSc
        Mr G A Thomson BSc
        Mr D H G van der Krabben BSc
        Mr B G Warren BSc DipEd
        Mr P F Weusten BSc
        Mr J Wilkes BSc
        Mr D R Williams BSc
        Ms Y Zhang BSc(Physics) GDip Sci
        Physical Education: Mr B H Christeller MA(Applied) DipPE (HOF)
        Mr W B Boyd DipPE
        Mr D R Findlay BPE (Outdoor Education)
        Mrs C J Jellyman MSc BEdPE
        Miss N L S Jennings BEdPE (Health)
        Mr C R D Lowe BPE
        Mr S D Ryburn BEdPE
        Mrs K M Sharapoff BPE DipEd
        Miss O M Stanley BEdPE
        Miss H M Townsend BPE(Hons)
        Mrs O J Taylor BEdPE
        Mr W T Taylor DipPE (Health & Physical Education)
        Science: Mr A W Robertson BSc (HOF)
        Mr H D Cattell BHortSci (Horticulture)
        Miss P M Collins BEd
        Ms J M Galloway BSc
        Mrs D Guerin BSc
        Ms S Hartl BSc(Hons) (Physics)
        Mrs K A Hunt BA
        Mr C P Johnston BSc
        Mr G L Knight BSc
        Mrs S J G Lerm BSc
        Mr D J Newsham-West BSc DipSci(Biology)
        Miss R T O’Loughlin BSc (Hons) (Chemistry)
        Mrs S M Porter BSc DipSci
        Mr C P Bath-Risbridger BSc
        Mr N L Roberts BSc
        Miss C E Senior BSc
        Mr A K Smythe BSc
        Mrs R A Stidder BSc
        Mr R M A B Stoutjesdijk BSc DipHortSci
        Mrs B A Thornhill BSc
        Ms C E Wichman BSc DipSci (On leave)
        Miss J R Wilson MSc
        Mr R A J Wilson BSc
        Mr R Wiltshire BSc DipSci
        Social Science: Miss S M Baldwin MA (Hons) (HOF)
        Mrs K E Aburn BA
        Ms A P Ahdar
        Mr J Barbour MA(Hons)
        Miss C L Barker BCom
        Miss A S Bras BA
        Mrs N L Brouwer BSc
        Mr D J Duffy MA(Hons)
        Mrs G G Fernandez BA CertManag (Classical Studies)
        Mr J K Gill BA
        Mr R P Hughes MCom(Hons) (Commerce)
        Mrs S A Ioane ACTD NZDipSpecSubjs(Sec)
        Mr J C Land BA(Hons)
        Miss D M Lee BA CertTESOL (Geography & Tourism)
        Mr R C Lightfoot BA DipSpecEd
        Mr R J McBrearty BCom
        Ms L A McLachlan BA
        Mr P O’Connor MA(Hons) (History)
        Mrs L M O’Mahony BA BCom
        Mrs S E Maguire BA
        Mrs J E Small BA (Special Needs, Legal Studies & Employment Skills)
        Mr M J Terry BCom
        Mrs J A Theelen BA
        Mr D J Thompson BA(Hons)
        Mr C C Walker BA(Hons)
        SUPPORT STAFF  
        Principal’s Secretary: Mrs M E van Vuuren
        BOT Secretary: Mrs N Lyttle
        Facilities Mgr: Mr W Lauder
        Finance & Admin Mgr: Ms A E Schofield MBA PhD BSc(Hons) DipTchg
        Network Manager: Mr A P Godfrey BE DipTchg CNA
        Mr D N Sutton (Asst)
        IT Support: Ms H K Crosby
        Mrs K Maguire
        Mr P C Scott CBC CNA
        Qualifications and Assessment Manager: Mrs J E Alexander BSc GDip Tchg
        Personnel Administrator: Mrs M Ralfe

        Accounts Receivable & Payable

        Ms S Forman & Mrs N Lyttle
        Enrolment/Publicity Officer: Mrs B Shaw
        International Student Co-ordinator: Ms R D Brodie BSc CELTA
        Assistant to International Student Co-ordinator: Mrs S M Warnock
        Homestay Co-ordinator: Mrs D G George
        International Marketing Mr W J Mitchell BA DipEd
        Receptionist International Dept: Mrs K B P Wenham
        Librarians: Mrs L M Mattingley BA DipTchg DepLIS
        Mrs P J Read BA NZLS Cert ANZLIA RLIANZA
        Library Assistants: Mrs A Boardman
        Mrs H Cox BA DipNZLS
        Office: Mrs K M Campbell ( Attendance)
        Ms S Forman (Student Office/finance)
        Mrs A M Holmes (Aurora Booking Administrator/Word Processor)
        Mrs W S McWhinnie (Attendance)
        Mrs V H Morris-Williamson (Reprographics)
        Mrs L R Preston (Sick Bay)
        Mrs J M Rea (Communications/Receptionist)
        Mrs B A Smales (Student Office/Cashier)
        Mrs E Smeaton BA COTM(Student Database)
        Arts Co-ordinator: Miss S L Kelly BPerfArts GDip Tchg&Lng
        Music Library: Mrs R J Doig
        Sports Co-ordinator: Mr R P O’Gorman
        Asst Sports Co-ordinator: Mrs T C Taylor
        Rugby Administrator: Mr J P Seque
        Technicians: Mrs C G Asmussen (Science)
        Mrs G H Chambers (Home Economics)
        Mr G F Common (Graphics & Technology)
        Mr G N Johnson (Audio-Visual/Electronics)
        Ms J McCone (Science)
        Mrs S L Tellick (Art)
        Cultural Support: Ms A P Ahdar (Pasifika Liaison)
        Teacher Aides: Ms J F Dodgson TTC
        Mrs J M Kerr DipTchg
        Mrs F M Key
        Mr J Lucas DipTchg
        Mrs K J Murphy BSci (Hons)
        Mrs J F Preddy
        Mrs R A Rout TTC
        Mrs K L Scott
        Mrs G D Wisker
        Teacher Aides (ESOL): Mrs R O’Brien
        Mrs S Z Curtis BTchLn(Primary)
        Mrs A Yoo BA
        Careers Support: Mrs C M Dyer
        Mrs L Sinclair
        Caretaker: Mr D M Reynolds
        Cleaning Supervisior: Mrs V J McCallum
        Grounds: Mr W R Lauder
        Mr S Cable
        Mr D V Lewis
        Mr W E McJarrow
        Maintenance: Mr R G Hogarth
        Staff Room: Mrs J A Cook